«« ( Date ) »» // «« ( Thread ) »» // csidc - 2003

PItanje za Gvozdena

by Dusan Grujic
petak, 26. decembar 2003 - 00:25.

Cao.

Razgovarali smo o sonaru, i dosli do zakljucka da je tema veoma interesantna. Skinuo sam sa neta oko 30MB svega i svacega o sonaru, od blok dijagrama i teorije do toolboxa za Matlab koji je namenjen projektovanju i analizi radarskih i sonarskih aplikacija.

Sve je to lepo, ali postoji pitanje tehnickog karaktera, tj. da li se mogu nabaviti potrebne komponente. Evo i zasto:

Princip rada svih sonara je da se formira niz senzora koji imaju neku karakteristiku prijema. Na predajnik se dovede kratak impuls, a onda se digitalizuje primljeni signal (digitalizuje se kompletan signal, bez obrade, pa je njegova frekvencija oko 50 kHz) sa SVIH senzora istovremeno (treba nam ili A/D konvertora koliko i senzora, ili jedan, ali veoma brz). Zatim se vrsi obrada, tako sto se prave linearne kombinacije zakasnjenih signala sa senzora. Ova tehnika se zove beamforming, i njen cilj je da se od niza senzora koji imaju sirok prijemni ugao linearnim kombinacijama dobije ekvivalentni senzor koji ima veoma uzak i dobro definisan ugao prijema, pa se moze napraviti prostorna selekcija, tj. odrediti i ugao i udaljenost objekta koji se vidi pod tim uglom. Na ovaj nacin se moze dobiti 2D mapa prostora. Naravno, ova operacija je racunski veoma zahtevna.

Sta nam treba (od hardvera):
1. Najverovatnije DSP, jer vecina mikrokontrolera nema dovoljno memorije niti procesorske snage. Mozda moze da dodje u obzir ATMEGA128 (koju imam i sa kojom sam radio) koja ima 128KB flash i 4KB RAM memorije, koja se moze prosiriti eksternom memorijom. Ima hardverski mnozac, ali radi najvise na 16 MHz. Takodje ima i A/D koji nominalno (u punoj rezoluciji od 10 bita) moze da izvuce 15000 sempla u sekundi. Moze da se oveklokuje (samo ADC), ali ne znam do koliko. Nama treba bar 100 KHz.
2. Brz A/D. Ili n*A/D cija je brzina konverzije veca od 100 KHz, ili jedan (multipleksiran) koji je veoma brz (>n*100 KHz).
3. n senzora (ultrazvucnih prijemnika). IRITEL proizvodi ultrazvucne pretvarace - mozda se od njih moze dobiti nesto korisno.

Broj senzora direktno utice na rezoluciju sonara, ali i na vreme izvrsavanja algoritma. Dogovorili smo se da se nadjemo sutra u 17 ispred 309, pa cemo se dogovoriti sta dalje.

Pozdrav,
Gruja
--
___________________________________________________________
Sign-up for Ads Free at Mail.com
http://promo.mail.com/adsfreejump.htm