«« ( Date ) »» // «« ( Thread ) »» // csidc - 2004

Blok shema uredjaja

by Dusan Grujic
petak, 06. februar 2004 - 08:04.

Cao drustvo.

Okacio sam na Plone blok dijagram (buduceg) uredjaja (block diagram.pdf). Dijagram je bas 'nasminkan', i mozda moze da posluzi za izvestaj za 20. februar.

Gvozdene, pogledaj dijagram i ovo sta dalje pise i reci sta mislis o tome.

Razmisljao sam kako bi bilo najbolje da se uredjaj napravi, i dosao do zakljucka da je najbolje da se radi na dve plocice (+eventualni user interface o kome ce biti reci), jedna za analog frontend i druga za sve ostalo. Ovo je prakticno iz dva razloga:

1. Analogni deo moze lako da se menja bez ponovnog pravljenja cele ploce (tj. operacioni pojacavac moze da se nabode na protobord, a DSP mora na plocu)

2. Posto su signali sa mikrofona veoma male amplitude, na ovaj nacin sum iz digitalnih kola ce biti mnogo manji.

Citao sam datasheet za A/D konvertor (THS1206) i uocio da ima tri osobine koje su nam veoma bitne:

1. Svaki analogni ulaz ima svoj sample & hold, tako da "snimi" napone na ulazima u jednom trenutku, a onda ih konvertuje

2. Ima chip select i trostaticke izlaze, pa se mogu vezivati paralelno, tj. mozemo vezati vise od jednog AD - ovo ce iskomplikovati PCB (Gvozdene?)

3. Ima integrisani FIFO, pa moze da se uradi sledece: prvo se svim konvertorima zada komanda da "snime" ulaze (sample & hold), sto traje veoma kratko pa se moze reci da je za nas signal trenutno, zada se komanda za zapocinjanje konverzije sa sva 4 kanala i onda se radi nesto korisno. Kada zavrse, signaliziraju interapt (imaju ovu mogucnost), pa se podaci iz FIFO memorije procitaju. Ovako mozemo da vezemo prakticno koliko god hocemo AD. Jedino ogranicenje je to sto DSP posle nekog broja (jednocifrenog :) vise ne moze da racuna sve u realnom vremenu, a verovatno bi ponestalo i memorije.

Ubacio sam tastaturu, LCD i statusne LED u dizajn. Zamisao je da preko tastature (par tastera) i grafickog LCD-a uredjaj moze da radi i samostalno, ali da iscrtava samo podatke koje bi slao PC-u (bez mapiranja i naprednih funkcija). Ovo moze da bude veoma lepa sminka za kupljenje poena.

Za graficki LCD moze da se iskoristi displej mobilnog telefona. Za Nokie 7110 (veeeliki LCD) i 3310, kao i dobar deo Ericsson-a imam datasheet-ove, a za neke cak i source kod za PIC koji crta po njima, jer je protokol prilicno jednostavan, i uredjaj moze da se razvije za manje od 7 dana. Rezolucija je prilicno dobra (>80*48) a cena im je ispod 10 EUR, i (sto je najbitnije) ima ih na svakom cosku. Ono sto bi bilo fenomenalno je da ubacimo LCD iz T68 (za koga imam datasheet, ali nazalost nije potvrdjeno da je kontroler u LCD-u NEC-ov, mada jedan lik prodaje hardver koji radi sa njim), koji je 101*80 u 256 boja (i kosta oko 25 EUR)!

Ako se user interface bude radio (sa LCD-om) bilo bi dobro da se posebno razvija, sa nekim mikrokontrolerom (npr. PIC ili AVR).

Gvozdene, javi sto pre sta mislis o svemu, pa da Pedja i ja pocemo da radimo na hardveru.

E sada malo o softveru. U sredu smo imali prvu (USPESNU! :) probu rada simulacije za realnu situaciju - dva zida. Da li se uz izvestaj salje i softver, tj. da li da iz Matlaba prebacujemo u C?

Nasao sam zbog cega se javljaju "duhovi" u izlazu sonara. Problem je u tome sto vazi "kol'ko para - tol'ko muzike", tj. sto nemamo pravi IQ sampling, vec ga softverski realizujemo (sto cemo raditi i u pravom uredjaju), ali moze jednostavo da se resi, samo treba da se IQ separacija sinhronizuje sa dolaznim signalom, sto se u sadasnjoj verziji ne radi.

Toliko od mene ovoga puta...

Pozdrav,

Gruja

--

___________________________________________________________
Sign-up for Ads Free at Mail.com
http://www.mail.com/?sr=signup