«« ( Date ) »» // «« ( Thread ) »» // nastava - 2006

Re: Ekvivalencije i novi statut

by Ana Jankovic
sreda, 21. jun 2006 - 13:38.


----- Original Message -----
From: Jovanovic Nenad
To: nastava@rti.etf.bg.ac.yu
Sent: Tuesday, May 16, 2006 3:49 PM
Subject: [nastava] Ekvivalencije i novi statut


Postoji veliki broj nedoumica oko novog statuta, pa ako neko od studenata ili sam student prodekan moze da odgovori na bilo koje od sledecih pitanja, bio bih mu jako zahvalan:

1. Da li postoji razlika u zvanju koje dobijamo na kraju ako smo po starom, odnosno novom statutu?

Diplome su razlicite. Po novom zakonu oni koji zavrse trogodisnje i cetvorogodisnje studije dobice titulu inzenjera elektrotehnike, a oni koji zavrse i 5. godinu dobice titulu diplomiranog inzenjer aelektrotehnike. Tehnicki fakulteti se trenutno zalazu da i studenti koji zavrse 4 godine po novom dobiju titulu diplomirani, ali nam to jako tesko ide zbog formulacije u zakonu. Po starom je jasno - posle 5 godina studija, dobija se titula diplomiranog inzenjera.

Ono sto nam predstavlja najveci problem su studenti upisani po starom zakonu a po novim programima, generacija 2003., 2004. i 2005., kao i studenti koji su se prebacili na nov plan i program u medjuvremenu, na statute 0004 i 0005. Za njih se najvise borimo da posto su upisani po starom zakonu, nasa je stvar sto smo im skratili studije, ima i fakulteta koji su trajali 4 godine i davali tituliu diplomirani, pa

2. Da li postoji razlika u stepenu diplome?

Jos uvek se o tome odlucuje. To je usko vezano za zvanja.

3. Da li postoji razlika u priznavanju diplome van Srbije?

Po novom se jasno zna 4 godine - Bachelor, 5 godina - master. To svo prepoznaju. Nasih 5 godina su van Srbije priznavali kako su hteli. Zato bi bilo dobro da uzmemo i diplome po novom na kojima ce pisati master. Postoji i tu problem cije resavanje ne kocimo mi, vec Univerzitet, jer ne smemo mimo njih da donosimo odluke. Nije se po tom pitanju stalo, kao sto se prica, cak se o tome ovih dana zestoko raspravlja. Postoji vise resenja - jedno je da svi koji zavrse po starom odmah dobiju titulu master, drugo je da oni koji zavrse po starom prijave master rad i polazu ga koa dopunu, trece je da se polaze par ispita razlike, npr. dva (neki izborni predmeti iz 5. godine koje nismo birali), a cetvrto je da se polaze i razlika u ispitima i master rad. Sta ce sve od ovoga biti, raspravlja se. Dobar deo tehnickih fakulteta je za prvo resenje, kod nas se najvise raspravlja o trecem. Videcemo. Oformljena je i komisija za akreditaciju diloma i nastavnih programa, oformljen je i Nacionalni savet, koji ce sve to usvajati i u ovim telima ima i nasih profesora, pa cemo se direktno boriti za nasa prava. To je za sada sve. Rasplet se ocekuje uskoro.

4. Da li dobijam neke uslove tipa da moram da odslusam ekvivalencije i sl.?

Ako ostanes po starom, a preostane ti neki ispit iz 3. godine po starom iz koje nije drzana nastava u toku ove skolske godine, ti ispiti se drze zakljucno sa oktobrom 2006. a od januara se umesto njih polazu ekvivalenti po novom, studenti mogu i nastavu da slusaju po novom i da polazu ispit. To ne znaci da ste presli na novo, vec samo da ste odredjeni ispit polagali po novom planu i programu. Oni koji se prebace na novo ostatak ispita slu

5. Da li i po novom statutu postoje seminarski radovi i projekti?

Zavisno od Odseka do Odseka. Seminarske i projekte su ubacili u planove i programe. Jedno je sigurno - po novom praksa nije obavezna.

6. Da li po novom statutu ima manje ispita, i ako je tako da li se neki od polozenih ispita koji su postali visak moze smatrati seminarskim radom, tj. projektom?

Broj ispita takodje varira od Odseka do Odseka. Broj nije manji iako je jedna godina manje (za osnovne studije), ali veliki broj ispita po novom se opravdava time sto su svi ispiti jednosemestralni. Ukoliko se prebacite na novo, izvrse vam se ekvivalencije prema prelaznim statutima, ostane vam visak predmeta, oni ce biti dopisani u dodatak diplomi koji cemo svi dobiti, ali taj visak ne ulazi u prosek. Mislim da se polozeni ispit ne moze priznati kao projekat, osim ako sam ispit nije polozen preko projekta. U svakom slucaju bice na spisku.

7. Da li postoji placanje godine ukoliko je neko sada, po starom, apsolvent i koliko iznosi?

Produzavanje apsolventskog roka se ne placa, samo se polaganje ispita, nakon isteka apsolventske godine, placa (kao ispit za koji su prosle 3 prijave). Jos nije odluceno da li ce apsolventi (kao i 5. godina i 4. godina) koji budu odlucili da se prebace na novo nesto placati. Treba da se donese resenje o tome, da li ce uplata biti ista za sve, posto se svi upisuju u 4. po novom, da li ce platiti obnovu godine, kao prosle godine ili ce 5. godina i apsolventi biti oslobodjeni. Koga ne mrzi neka pogleda cenovnik koji je FTN u Novom Sadu izbacio na svoj zvanican sajt - naplacuju i prebacivanje i ekvivalentiranje i iydavanj adiplome, i svi su u obavezi da upisu 5. master, i... ko zna sta jos sve. Nasi nece biti toliko rigorozni, narocito zato sto prosle godine onima koji su se prebacivali, a bilo ih je preko 400 nismo nista osim obnavljnja godine naplatili, sto bi i sada negde bilo realno za studente 4. godine, a za 5. godinu i apsolvente, moyda uvedu neku aksu ili ih oslobode.

8. Ja sam konkretno na smeru RTI, i ostala su mi dva ispita: VLSI i E2. Da li neko zna sta bi mi ostalo od ta dva ukoliko bih se prebacio na novi statut?

Trebalo bi da do septembra sve ekvivalencije budu pripremljene za ispite iz 4. i 5. godine. Prebacivanje ce teci na sledeci nacin: studenti 4. i 5. godine i apsolventi koji zele da se prebace ce se prebacivati na plan prema prelaznom statutu 0005, gde se prve 2 godine priznaju po starom, a polozeni ispiti iz 3., 4. i 5. se priznaju po novom na spisak ispita iz 3. i 4. godine po novom. Poslacu ti na mail spisak predmeta, plan po novom, ekvivalencije ispita iz 3. godine (za koje postoji resenje, doneto je prosle godine) i ono sto imam od ekvivalencija ispita iz 4. i 5. godine koje su mi profesori do sada predali, ali koje nisu kompletne ili uskladjene sa ostalim smerovima, pa nije doneto zvanicno resenje. U svakom slucaju, trebalo bi sve to da pogledas, cekiras ispite i skoro precizno procenis sta ti prema novom planu i programu preostaje da polazes. Kad sve to pogldedas, dodjes u dekanat da sve to proverimo i onda preko leta odlucis da li ces se prebacivati ili ne.

9. Da li se prebacivanje vrsi pocetkom godine, odnosno da li bih ja mogao da polazem ekvivalencije u septembarskom i oktobarskom roku?

Trebalo je da ta resenja budu gotova do kraja junskog roka, kako biste vec preko leta mogli da se prebacujete, ali nisu. Preko leta i zgrada treba da se renovira, pa cemo na smenu biti po odmorima, tako da nema nista od prebacivanja. U svakom slucaju gledacu da do septembra pripremim sve ekvivalencije i da se na prvom Vecu one usvoje, kako biste vec u septembru mogli da se prebaciujete i u oktobru prijavite ispite koji vam nedostaju. To je plan, videcemo da li cu uspeti.

10. Kakvi su licni utisci onih koji su se prebacili?

Odlicni! Situacija je takva da ih je novi plan i programn naterao da redovno rade - domace, projekte, kolokvijume, svi prate nastavu i vredni su i ispiti se polazu u prvim rokovima, zato su i prolaznosti odlicne.

Ne zivim u Beogradu, tako da je lista glavno mesto za upoznavanje novih cinjenica. Zbog toga, hvala svima koji odgovore na neka od ovih pitanja.

Srdacan pozdrav



Pozdrav,
Ana